رادیاتور از مهمترین اجزای سیستم گرمایشی می باشد، پکیج بدون وجود رادیاتور سیستمی ناقصی بوده و نمی تواند فرآیند تامین گرمایش محیط را به درستی انجام دهد، به همین دلایل اگر نقصی در رادیاتورها وجود داشته باشد، احتمال زیادی دارد که سیستم گرمایشی عملکرد خوب و مناسبی نداشته باشد.

از مشکلات سیستم های گرمایشی که عموما اتفاق میافتند می توان به سرد بودن بخش هایی از رادیاتورها اشاره کرد. مثلا وقتی شما دست خود را روی بدنه رادیاتور می گذارید مشاهده میکنید قسمت بالایی آن گرم ولی ناحیه پایین آن کاملا سرد است!!!! این نشانه بارزی از عدم گردش صحیح آب در در سیستم گرمایشی پکیج و رادیاتورها می باشد که دلایل مختلفی همچون وجود هوا در مدار گرمایشی دارد.

در زیر آموزش رفع مشکل وجود هوا در سیستم گرمایشی پکیج و رادیاتور را بررسی می کنیم:

نحوه هواگیری رادیاتور شوفاژ پکیج برقی هاوین:

آموزش هواگیری رادیاتور شوفاژ پکیج دیواری برقی در 8 مرحله

مرحله اول: قسمت های مختلف تمامی رادیاتورها را مورد بررسی قرار دهید، اگر یک قسمت از آنها سرد و قسمتی دیگر گرم باشد 100 درصد در سیستم گرمایشی هوا وجود دارد. در این حالت ابتدا دستگاه پکیج را چک کنید که نشتی یا مشکلی نداشته باشد.

در مرحله بعد شیرها، اتصالات و تمامی بخش های رادیاتورها را برای وجود یا عدم وجود نشتی بررسی کنید. پس از اینکه از عدم نشتی تمام بخش ها مطمئن شدید باید به هواگیری بپردازیم.

برای شروع هواگیری به یک ظرف خالی و آچار مخصوص هواگیری رادیاتور نیاز دارید.

بعد از تهیه این موارد پکیج خود را خاموش کرده و تمامی شیرهای رفت و برگشت آنها را باز کنید. کمی به پکیج وقت بدهید تا آب موجود در سیستم خنک شود تا از سوختگی هنگام هواگیری اجتناب شود.

شروع مراحل هواگیری رادیاتور پکیج دیواری

آچار مخصوص هواگیری که تهیه کردید را برداشته و پیچ هواگیری رادایاتور را پیدا کنید (معمولا در قسمت بالایی رادیاتور مخالف شیر رادیاتور می باشد.) پیچ را خلاف عقربه های ساعت باز کرده و زیر سوراخ آن ظرف و دستمالی قرار دهید.

شیر را باز گذاشته تا دیگر هوایی از آن خارج نشود و از خروجی آن فقط یکنواخت آب خارج شود. سپس پیچ هواگیری را ببندید و اطراف آن را خشک کنید.

این مرحله را برای تمامی رادیاتورها به ترتیب انجام دهید (بهتر است از دورترین رادیاتور به محل پکیج شروع کنید و به ترتیب به پکیج نزدیکتر شوید). با این کار کلیه هوای درون رادیاتورها و سیستم گرمایشی تخلیه شده و هیچ هوایی در مدار باقی نخواهد ماند.

اگر مسیر سیستم گرمایشی شما یا دستگاه پکیج برقی مشکل و نشتی نداشته باشد، این مراحل سالیانه یکبار قبل از شروع فصل سرد انجام شود کافی خواهد بود.

توجه !!! پس پایان هواگیری حتما مانومتر روی پکیج برقی را چک کنید، چون هواگیری باعث افت فشار پکیج خواهد شد. در صورت پایین بودن آن شیرپرکن زیر دستگاه را باز کرده تا فشار به روی 1.5 بیاید، سپس بلافاصله شیر را ببندید. در اتمام یکبار پکیج را خاموش و روشن یا ریست کرده و از گرمایش محیط خود لذت ببرید. (مراجعه به آموزش تنظیم فشار پکیج)